7 دلیل برای رفتن به سفر داوطلبانه

سفر داوطلبانه

رفتن به سفر داوطلبانه می تواند ارزشمندترین تجربه ای باشد که به دست می آورید که در عین حال منافع زیادی هم برای جامعه محلی دارد. حتی خود گردشگران هم در سفرهای داطلبانه به منافع زیادی دست پیدا می کنند. در اینجا 7 دلیل می آوریم برای اینکه چرا هر کسی باید یک بار هم که شده سفر داوطلبانه را تجربه کند.

1.ارتباط برقرار کردن با یک جامعه

سفر داوطلبانه شما را مستقیما وارد عمل میکند، باعث می شود با مردم محلی ارتباط برقرار کرده و دوست شوید و به شما یک بینش خاص نسبت به آن کشور یا جامعه می دهد. برخلاف سفرهای معمولی که شما تنها به گشت و گذار در یک منطقه می پردازید در این نوع سفر در کنار بازدید از آن منطقه، به بهبود زندگی مردم محلی کمک می کنید و یا از حیات وحش و محیط زیست آنجا محافظت می کنید. در سفر داوطلبانه شما فقط یک گردشگر نیستید بلکه حتی برای مدت کوتاهی هم که شده عضوی از آن جامعه می شوید.

2.یاد گرفتن مهارت های جدید

هر کاری که در سفر داوطلبانه انجام می دهید باعث می شود که مهارت های جدید یاد بگیرید. ممکن است در این سفر به ساختن ساختمانهای جدید کمک کنید، از حیوانات مراقبت کنید یا به عنوان کمک معلم فعالیت کنید. در هر صورت هر یک از این کارها چیزهای جدیدی به شما می آموزد که می توانید در جاهای گوناگون آنها را به کار برید.

فقط از قبل مطمئن شوید که شرکتی که با آن به سفر می روید معتبر و قانونی باشد و آنچه انجام می دهد اخلاقی باشد. زیرا در مواردی گزارش شده که از گردشگران داوطلب در برخی کارهای خاص سواستفاده میکنند.

سفر داوطلبانه

3. یاری رساندن به جامعه محلی و از خود چیزی به یادگار گذاشتن

سفر همیشه یک تجربه ارزشمند برای افراد است اما به ندرت می توانیم بگوییم که گردشگران به ارتقای زندگی افراد جامعه محلی کمک میکنند. امروزه شرکتهای بسیار زیادی وجود دارند که سفر داوطلبانه برای گردشگران به مناطق گوناگون و با اهداف مختلف ترتیب می دهند و شما قدرت انتخاب زیادی از میان آنها دارید اما بهتر است برنامه سفری را انتخاب کنید که به معنای واقعی کلمه تغییری در زندگی آن منطقه ایجاد کند و شرایط آنها را بهبود ببخشد.

4.ارتقا دادن تجربه سفر شما

همه ما ممکن است تعطیلات خود را در ساحل یک منطقه بگذرانیم یا سعی کنیم از  یکی از آثار گردشگری مهم جهان بازدید کنیم اما کمتر پیش می آید که به طور کامل فرهنگ مردم یک منطقه را درک کنیم و با آنها زندگی کنیم. در سفرداوطلبانه، نه تنها شما در یک جامعه زندگی می کنید و در یک زمینه خاص فعالیت می کنید بلکه با کوله باری از تجربه و نگرشی تازه به جهان به محل زندگی خود بر می گردید.

5.پیدا کردن دوستان همیشگی

هنگامی که با دیگران با یک هدف مشترک کار میکنید، حسی میان شما شکل میگیرد که هرنوع تفاوت فرهنگی را کمرنگ میکند و باعث شکل گیری نوعی احساس صمیمیت و همدلی می شود. حتی خجالتی ترین افراد هم در این سفرها میتوانند دوستان خوبی پیدا کنند. در سفر داوطلبانه، دنیای بیرون از آن مکان را فراموش می کنید و دوستانی می یابید که تا مدتها حتی پس از بازگشت به خانه هم دوستان شما باقی می مانند.

6.رفتن به سفر داوطلبانه برایتان خوب است.

مزایا و منافع سفر داطلبانه برای سلامتی مسافران کاملا به اثبات رسیده است. افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس و افسردگی، افزایش رضایتمندی و خوشحالی ناشی از کمک کردن به دیگران بخشی از این منافع است که به ارتقای سلامت روحی و روانیتان کمک می کند.

فعالیتهای جسمانی که در فضای آزاد انجام می دهید نیز به بهتر شدن حال جسمیتان  یاری می رساند.

سفر داوطلبانه

7.پیشرفت شغلی و ارتقای رزومه کاری و تخصصی شما

اگر میخواهید رزومه کاری بهتر و متمایزی نسبت به دیگران باشید، انجام فعالیتهای داوطلبانه میتواند در این راه برایتان مفید واقع شود. این کار باعث میشود شما در فعالیتهای گروهی و ارتباط برقرار کردن با دیگران مهارتهای لازم را کسب کنید و روحیه ای را در شما ایجاد میکند که برای دیگران و بالاخص کارفرمایان بسیار جذاب و قابل توجه است. در مصاحبه های شغلی برای اینکه بتوانید کارفرما را تحت تاثیر قرار  دهید می توانید از تجربیات و آموزه های سفرهایتان بگویید. در کل خاطر جمع باشید که آنچه از یک سفر داوطلبانه می آموزید به راحتی فراموشتان نخواهد شد و تجربه ارزشمندی برای شما خواهد بود.