6 دلیل خیلی خوب برای سحرخیز بودن در مسافرت

هر روز که آلارم گوشیم ساعت 7:05 زنگ میخوره ( البته می دونم که 7:05 هم صبح زود نیست) اما برای من این ساعت نیز واقعا سخته که از خواب بیدار شم و البته این رو هم بگم که من ساعت 7:05 هم بیدار نمیشم و فقط آلارم گوشی رو برای ده دقیقه روی تعویقش میزنم و دوباره بعدش ده دقیقه ی دیگه و دوباره بعدش تکرار می کنم و شاید بعدش یه بار دیگه. بعد یهویی از خواب بیدار می‌شم و مستقیم می‌رم زیر دوش و بعد خیلی سریع سوار بر دوچرخه راهیِ محل کار می‌شم. قطعا شما به من یه آدم سحرخیز نمیگید اما وقتی من در مسافرت باشم این موضوع کاملا فرق می کنه. پیشنهادم اینه سحرخیز بودن در مسافرت رو حتما باید تجربه کنین. اما دلیل هام چیه ؟ ادامه مطلب رو بخونین.

من توی مسافرت مثل گنجشک ها کاملا سحرخیزم. ساعت 6:30 پا میشم و قبل صبحونه ، کمی نرمش می کنم و یا بیرون می روم تا طلوع خورشید رو تماشا کنم. اما وقتی توی خونه ی خودمم تا نیمه شب بیدارم همیشه ولی در مسافرت یه آدم دیگه هستم . من در مسافرت خیلی زود از خواب بیدار می شم و بعد از یه روز گردش کامل با خستگی تمام وقتی به هتل بر می گردم و خیلی زود به خواب می رم. طوری که انگار توی مسافرت تمام روتین های زندگی و روحیه ام تغییر می کنه.

سحرخیز بودن در مسافرت

 به نظرم این ضرب المثل کاملا درسته که می گن “سحرخیز باش تا کامروا شوی”. یه زمانی همیشه شب ها با دوستام دورهمی داشتم که البته دیگه از سن من گذشته (البته الان خدا رو شکر می کنم) و الان تمرکزم روی کارهاییِ که فقط می تونم در طول روز انجام بدم هست. دلایل زیادی وجود داره که وقتی در مسافرت هستید زودتر از خواب بیدار شید و سحرخیز بودن در مسافرت رو تجربه کنید و تبدیل به یه فرد کاملا سحرخیز بشید.

من 6 مورد از این دلایل را اینجا انتخاب کردم و براتون می نویسم :

  • تماشای طلوع خورشید بهتره

من قبول دارم که همیشه غروب خورشید بسیار زیباست، اما جایی که من زندگی می کنم پر از حشراتیِ که در غروب آفتاب پیداشون می شه و بسته به اینکه توی چه فصلی باشید بسیار آزار دهنده تر هم میشه. تایم غروب خورشید در اکثر مکان های معروف تماشای غروب پر از آدم های محلی و گردشگرهایی میشه که یا مشغول تماشای غروب هستن و یا دارن عکس سلفی می گیرن. من این چیزها رو دوست ندارم و ترجیح می دهم که با سحرخیز بودن در مسافرت، به تماشای طلوع خورشید بپردازم توی این تایم همه چیز ساکت و آروم هست.

بهترین تجربه ی لذت بخش از طلوع خورشید زمانیِ که توی طبیعت باشید و شب ها هم سقف چادر مسافرتی رو جدا کنید که وقتی که صبح میشه با شروع روشنایی روز و طلوع آفتاب با یک تجربه عالی از نوازش نور خورشید روی صورتتون از خواب بیدار شید. به نظرم این مدل بیدار شدن در طبیعت واقعا عالیه .

  • صبحونه خوردن توی صبح خیلی زود لذت بخشه.

تا حالا چند بار شده تایم کمی برای خوردن صبحونه داشته باشید و مجبور بشید با عجله به سراغ محل سرو صبحونه هتل برید ؟ واسه من خیلی اتفاق می افته و من ازین ماجرا خیلی متنفرم.

این روزا من از تایمی که دارم کاملا استفاده می کنم و قبل از اینکه رستوران ها خیلی شلوغ بشن و یا از تایم گردش من توی سفر کم کنه می رم صبحونه می خورم. اعتقادم اینه که صبحونه مهم ترین وعده غذاییِ و برای من بسیار لذت بخش هم هست. پس توصیه می کنم با سحرخیز بودن در مسافرت لذت صبحونه خوردن رو دو چندان کنین.

  • صبح زود بهترین تایم برای عکاسیه

توی آموزش های عکاسی یه اصطلاحی هست به نام  “ساعت طلایی عکاسی” که شاید بهش برخورده باشید.در هر روز، ما دو زمان “ساعت طلایی” داریم ، یکی دقیقا بعد از طلوع آفتاب و یکی دقیقا قبل از غروب آفتاب.اگر می خواید که در یکی ازین ساعت ها به عکاسی بپردازید و راحت هم باشید، عکاسی در عصر رو توصیه می کنم و مخصوصا اگر می خوایید سوژه عکاسیتون مردم باشه، دم عصر عالیه این کار .البته عکاسی توی صبح زود و نزدیک طلوع خورشید هم ویژگی های خاص خودشو داره ، اگر می خوایید عکس های بی نظیری بگیرید که شرایط نور پردازی عالی داشته باشه و رنگ های طلایی توی عکساتون ظاهر بشه حتما صبح زود باید عکاسی کنید، صبح زود دوربین تون رو بردارید و عکاسی رو شروع کنید.

  • جاذبه های گردشگری رو مال خودتون کنید .

یکی از نکات جالبی که در مورد تایم طلوع خورشید توی مسافرت هست اینه که اکثر افراد صبح زود رو می خوابن و خیلی افراد زیادی بیدار نیستن و این موضوع وقتی برای شما جالب میشه که می خواید برید و جاذبه های گردشگری رو ببینید. اگر صبح زود بیدار بشید و به جاذبه های گردشگری برید و به محض اینکه ورودی ها باز شدند وارد اونجا بشین شانستون زیاد هست که تنهایی همه ی جاذبه ی گردشگری تون رو تنهایی ببینید و یا حداقل بیشترش رو تک و تنها بگردید و از این قدم زدن های تنهایی در چنین مکان هایی لذت ببرید.

با این کار اصلا توی صف های ورودی منتظر نمی شید، هیچ فردی مزاحم عکس گرفتن تون  نمی شه یا یهو توی عکس های شما بپرن و تا همیشه  هنر نمایی شون گوشه عکس تون باشه، همچنین مشکلی هم برای عکس گرفتن از بناهای تاریخی پیدا نمی کنید که مسئول آنجا بخاطر جلوگیری از شلوغی مانع شما بشه و آدمای کمتری توی چشم انداز عکس های شما حضور دارند.  شما این فرصت رو دارید تا با صبح زود بیدار شدن و در همون ساعات اولیه رسیدن، مکان های تاریخی و گردشگری رو کاملا مال خودتون کنید .سحرخیز بودن در مسافرت این فایده ها رو داره .

  • حیوانات صبح ها فعالیت بیشتری دارند.

اگه توی سفر برنامه تون اینه که حیوانات رو در طبیعت ببینید و از اونها عکس بگیرید، لازمه که صبح زود از خواب بیدار بشید ! تقریبا بیشتر حیوانات با طلوع خورشید بیدار می شن تا شکار کنن ، غذا بخورن و بازی کنن و البته حیوانات رو در گرمای ظهر  نمی تونید ببینید و خودتون هم در گرمای وسط روز به گردش توی طبیعت فکر نکنم خیلی علاقه مند باشید. در طول روز اکثر حیوانات زیر سایه درختان و یا زیر بوته ها و غارها و سوراخ ها پنهان می شوند.

فرقی نمی کنه توی گردش سافاری در آفریقا باشی و یا تماشای پرنده ها در اتریش و یا هر جای دیگر … قاعده اش اینه که برای دیدن زندگی حیوانات توی حیات وحش و طبیعت  قبل از طلوع آفتاب بزنید بیرون و حرکت کنید.

  • فرهنگ های محلی رو صبح زود بیشتر میشه دید.

یکی دیگه از چیزایی که توی مسافرت عاشق اونم اینه که اگر با افراد محلی آنجا بیدار بشید و شروع به کار کردن افراد محلی رو ببینید با فرهنگ مردم اونجا بیشتر می تونید آشنا بشید و ببینید چه کارهایی رو به چه صورت شروع می کنند . هر جایی شغل های خاص خودش رو داره و شروع فعالیت روزانه ،فرهنگ اونجا رو خیلی بهتر به شما نشون میده.

هیچ چیز هیجان انگیزتر از دیدن فرهنگ محلی در شروع روز نیست .

فرقی نمی کنه چه شما فرد سحرخیزی باشید و یا برعکس همیشه دیر بیدار بشید، سحرخیز بودن چه توی مسافرت یا روزهای تعطیل یه شروع فوق العاده می تونه باشه. پیشنهادم اینه که سحرخیز بودن در مسافرت رو حتما امتحان کنید .