15 ترفند و نکته در سفر با کودکان

 

سفر با کودکان ماجرای جالبی ست! فرقی ندارد که برای یک ایران گردی حسابی از خانه بیرون زده اید و یا فقط قصد دارید آخر هفته را در شمال کشور بگذرانید. وقتی پای بردن بچه ها به سفر تابستانی در میان است، دانستن یک سری نکات و تکنیک ها ضروری ست.

بسته به اینکه کودکان شما حدودا چند سال دارند، مدیریت و ملزومات سفر کمی تغییر میکند. اگر کودک شما 3 ساله است و میتواند کم کم راه برود اوضاع متفاوت تر در پیش رو دارید با زمانی که او 10 ساله است و در واقع میتواند سریعتر از شما بدود! اما در کل، تکنیک ها و ترفندهایی وجود دارند که در مورد تمام سنین مفید و کاربردی هستند.

نکته مهم در خصوص کودکان کوتاه مدت بودن دایره توجه آنهاست و این به این معنیست که در مواقعی بسیار بهانه گیر میشوند و در مواقع دیگر میتوان از فرصت خوب سفر برای رشد خلاقیت آنها استفاده کرد. تنوع چاشنی زندگی ست، پس علاوه بر فیلم های مورد علاقه آنها مثلا سه کارتون جدید هم به کوله پشتی او اضافه کنید و یا علاوه بر آوردن دفتر نقاشی، یک تبلت هم برای سرگرم شدن او به همراه داشته باشید.

 

1. لباس هاشان را در بسته های کوچک و جدا بگذارید

بهتر است شما هم به جمع کسانی بپیوندید که معتقد میتوان در سفر با کودکان این آزادی عمل را داد که چه لباسی بپوشند. این مساله ایست که بیشتر از کودکان به نفع شماست! در واقع ما پیشنهاد میکنیم به جای اینکه دائما به دنبال جوراب ها و یا لباس های دیگر کودک خود باشید، میتوانید با انتخاب چند دست لباس مناسب با آب و هوای مقصد، آنها را در بسته بندی های جدایی بگذارید. این بسته ها بهتر است کامل باشد. در واقع یک ترکیب کامل از جوراب، شلوارک و تی شرت. این کار باعث میشود وقتی هر وقت لباس های او کثیف شد، بدون فکر کردن یکی از بسته هارا در آورید و به او تحویل دهید!

 

2. به کودک تان چیز تازه ای برای بازی کردن بدهید

متفاوت بودن در اینجا به معنی بزرگتر بودن یا گران قیمت تر بودن وسایل بازی آنها نیست! یک دفتر نقاشی جدید و یا یک دفتر طراحی متفاوت هم ایده مورد نظر را جلو میبرد. اینکار باعث میشود کودک شما زمان و لذت بیشتری را صرف آن کند.

 

3. بسته های کوچک غذا درست کنید

اکثر بچه ها نوشیدنی های حاوی ماست و یا شیر را دوست دارند. اما آیا این نوشیدنی ها چیز بی دردسری ست و میتوان آن را در سفر تابستانی همراه داشت؟ احتمالا خیر! پس بهتر است بسته بندی های کوچک شما شامل میوه هایی مثل خیار، انگور و یا سیب باشد که در صورت حمل کردن و بیرون از یخچال بودن به سرعت فاسد نشود. همچنین تکه های شکلات و یا کنجد بسته بندی شده هم گزینه های خوبی ست. زیرا علاوه بر پروتئین و فیبر کافی، شیرین هستند و برای کودکان جذابیت بیشتری دارند.

 

4. بگذارید خودشان اسباب بازی ها را انتخاب کنند

بد نیست در سفر با کودکان این آزادی عمل را به آنها بدهید تا خودشان انتخاب کنند کدام اسباب بازی ها و یا وسایل سرگرمی را به همراه بیارند. البته سعی کنید به آنها توضیح دهید که در سفر محدودیت هایی هم هست و نمیتوان مثلا اسباب بازی های بزرگ تر را انتخاب کرد. علاوه بر این به آنها وعده دهید میتوانند چندتا از آنها را در جاده به همراه داشته باشند.

 

5. بازی و اسباب بازی های مخصوص سفر

بازی های مخصوص سفر هستند که در آنها علائم راهنمایی رانندگی مانند تابلو ها و رنگ چراغ های راهنمایی و رانندگی به صورت تصویر آورده شده. انتخاب این نوع بازی ها علاوه بر سرگرم کردن آنها در جاده، باعث یادگیری و افزایش خلاقیت آنها خواهد شد.

 

6. تبلت و تلویزیون

خیلی ها مثل شما موافق محدود کردن زمان تماشای تلویزیون و یا بازی با تبلت هستند. اما اگر یک جای درست برای اینکار وجود داشته باشد همان سفر است! پس بد نیست نرم افزارهای بازی، فیلم و کارتون هایی را برای سرگرمی در طول سفر با کودکان انتخاب کنید.

 

7. حرکت را با وقت خواب کودک تنظیم کنید

احتمالا این ترفند چیزی نیست که نیاز به توضیح داشته باشد. اگر شما موفق شوید زمانی را که در جاده هستید با زمان خواب آنها هماهنگ کنید، به موفقیت سودمندی دست پیدا کرده اید! کار سختی نیست، اینبار امتحان کنید!

 

8. همه وسایل کودک را در یک کوله جمع نکنید

اگر وسایل بازی، لباس آب تنی، کتاب ها، تبلت و درواقع همه وسایل کودک را در یک کوله جا دهید بیشتر از هرکسی این شمایید که مجبورید برای هر فعالیت همه آنها را بیرون بکشید و دوباره بسته بندی کنید! پس بهتر است با انتخاب چند کوله و اختصاص دادن آنها به فعالیت های مجزا و یا دسته بندی آنها بر اساس چیزهایی که در آن است، مدیریت بهتری در سفر با کودکان داشته باشید.

 

9. اتفاق می افتد اما شما آماده باشید

خراب کاری و یا کثیف کردن لباس ها چیزی نیست که بتوان جلو آن را گرفت. پس به جای سرزنش کودک و یا تلاش برای تمیز کردن لباس های او همیشه چند لباس دم دست داشته باشید تا در موقع لزوم بدون هیچ کلنجاری آنها را عوض کنید.

 

10. برای تنقلات یا غذا، بسته بندی های بامزه انتخاب کنید

بچه ها تنوع را دوست دارند، شما هم این را قبول دارید؟ پس در سفر با کودکان بجای اینکه همه خوردنی ها را توی یک ظرف جمع کنید، از ظروف پلاستیکی ارزان قیمتی استفاده کنید که میتوان درآنها انواع خوردنی ها را به صورت جدا از هم چید. اینکار باعث تمیزتر نگه داشتن غذاها و سرگرم تر شدن بچه ها میشود!

 

11. پوشک بچه بردارید

حتی اگر کودک شما جدیدا نیاز به پوشک ندارد ریسک نکنید و چندتایی از آن به همراه داشته باشید! همان طور که سفر شما را غافلگیر میکند، بعید نیست کودکان هم در مسافرت همین کار را انجام دهند!

 

12. یک سینی ساده را به میزکار آنها تبدیل کنید!

بچه ها علاقه دارند تا آنجا که میتوانند وسایل بازی، ماژیک ها و مدادها را در دور و اطراف خود پراکنده کنند. یک سینی کوچک از آشپزخانه بردارید و در طول سفر به آنها یاد دهید چطور باید دنیای رنگ ها و ماژیک ها را به درون آن محدود کنند!

 

13. یک کیسه اسباب بازی کوچک اما جالب به همراه داشته باشید

مواقعی هست که کودک شما جدا نسبت به همه چیز بی حوصله است. ممکن است این بی حوصلگی همراه با گریه و جیغ و داد وحشتناکی در کابین پرواز باشد و حسابی دیگران را آزرده کند! پس یک کیسه از چیزهای جدیدی که او ندیده و ممکن است برایش جالب باشد بهمراه داشته باشید تا بعدها از فواید آن بیشتر بدانید!

 

14. کتاب داستان های صوتی

یکی از گزینه های جالب برای کودکان کتاب داستان های صوتی است. بسته به اینکه کودک شما در چه محدوده سنی قرار دارد میتوانید آنها را دانلود کنید و در طول سفر با کودکان بهمراه داشته باشید.

 

15. از شمارش معکوس برای رسیدن استفاده کنید!

این چیزی نیست که کودک شما را سرگرم کند، اما شما را از کلافگی میلیون ها بار پرسیدن این سوال که “الان کجا هستیم؟”و “کی میرسیم؟” راحت میکند!

 

شما هم تجربه و یا توصیه ای در خصوص سفر با کودکان دارید؟ خوشحال میشویم  اگر آنها را با ما و مخاطبان تراولچی در میان بگذارید.