10 تمرین ورزشی که می‌تونین در هواپیما انجام بدید

فضای محدود در هواپیما های جدید می تونه سفر رو برای شما ناخوشایند کند. پرواز های طولانی برای بعضی از مسافران نه تنها ناراحت کننده بلکه به طور جدی می تونه خطرناک باشه. وقتی جایی به مدت طولانی می شینید احتمال بروز لخته شدن خون در سیاهرگ (ترومبوز) بالا می ره. ورزش در هواپیما راه حل این موضوع هست. با تراولچی همراه باشین.

ورزش در هواپیما

وقتی که این اتفاق می افته لخته های خون در پاها و دیگر رگ های بزرگ بدن ایجاد می شن و وارد جریان خون می شن که عواقب جدی (حتی مرگ) رو می تونن در پی داشته باشن. خوشبختانه با تمرینات ساده در هواپیما و طول سفرتون می تونید از بروز این مشکلات پیشگیری کنید و بهترین قسمت این ماجرا اینه که این تمرینات  و نرمش ها رو می تونید بدون نگرانی از اینکه رفتارتون عجیب به نظر برسه در حالی که رو صندلی تون نشستین یا در راهرو هواپیما انجام بدین. این 10 حرکت رو در پرواز بعدی تون امتحان کنید تا بدن تون رو در بهترین حالت ممکن حفظ کنین.

1.ورزش در هواپیما با چرخش گردن

در حالی که رو صندلی خودتون نشستین به آرامی سر تون روبه طرف بدن پایین بیارید تا چونه تون به قفسه سینه نزدیک بشه و سرتون در جهت خلاف عقربع های ساعت 5 بار بچرخونین و همین حرکت رو در جهت مخالف تکرار کنید. برای کشش بیشتر دست چپ تون رو روی سرتون قرار بدین و به ارومی سر رو به سمت چپ بکشین و این حرکت رو با دست راست و در جهت مخالف هم تکرار کنین.

2.چرخش شانه

به صورتی روی صندلی بشینید که دست ها کنار بدن و بدن تون در حالت راحتی باشه، شونه هاتونو 5 بار به آرومی جلو ببرید و به حالت اولیه خودتون برگردید و در صورتی که حرکت رو با اسونی انجام دادید می تونید 5 بار دیگه هم اون رو تکرار کنید. ورزش در هواپیما به همین شکل ساده و بدون تحرک زیاد برای چند ساعت پرواز مفید خواهد بود.

3.کشش شانه

برای انجام این حرکت در راهرو در حالی که ایستادین دست هاتونو پشت کمر به هم قلاب کنید و به سمت جلو خم بشید و همزمان سعی کنید دست هاتونو تا جایی که می تونید به سمت بالا بیارید. این حرکت رو 5 بار تکرار کنید.

4.کشش ساق پا

در حالتی که روی صندلی نشستین ، پاهاتون رو به حالت زاویه 90 درجه قرار بدین و پاشنه ی پاتون رو از زمین بلند کنین تا نوک انگشت پا روی زمین قرار بگیره و برای مقاومت بیشتر این تمرین رو در حالت ایستاده و در راهرو انجام بدین تا تمام وزن بدن تون رو پا ها قرار بگیره . این حرکت رو 10 بار تکرار کنین.

5.بالا آوردن انگشت پا

این حرکت برعکسه حرکت قبلیه ، پاشنه ی پا رو روی زمین قرار بدین و انگشت پاتون رو تا حد امکان بالاببرید. برای اینکه بتونید این ورزش در هواپیما رو راحت تر انجام بدین و دامنه حرکت انگشت های پاتون بیشتر باشه می تونید کفش هاتون رو در بیارید.

6.خم شدن به جلو

برای انجام این حرکت صبر کنین تا چراغ کمربند های ایمنی خاموش بشه و اجازه داشته باشین کمربندتون رو باز کنین . در حالی که نشستین شکم تون رو تا جایی که می تونید به سمت داخل بکشین و به طرف جلو خم بشید و دست هاتونو به سمت کف هواپیما دراز کنید . به آرامی به حالت نشسته برگردین و این حرکت رو 5 بار تکرار کنین.

7.چرخش مچ پا

وقتی رو صندلی نشستین به صندلی تکیه بدین و پاهاتون رو از روی زمین بلند کنین ور جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت بچرخونین. این حرکت رو 10 بار تکرار کنین و بعدش در جهت مخالف انجام بدین.

8.کشش در 4 جهت

در حالت ایستاده قرار بگیرین ، دست راست تون رو روی صندلی تکیه بدین و با دست چپ مچ پای چپ تون رو بگیرین و به سمت بالا بکشین . این کا رو به آرومی انجام بدین تا به عضله چهار سر فشار زیادی وارد نشه . حالت بدن رو تغیییر بدین و با دست و پای مخالف حرکت رو تکرار کنین .

9.ورزش در هواپیما با حرکت اسکات

بخاطر اینکه انجام این حرکت در راهرو عجیب به نظر می رسه میتونید اون رو در توالت هواپیما انجام بدین. رو به در بایستین و زانو هاتون رو خم کنید تا ران هاتون با زمین به حالت موازی قرار بگیرن و دوباره به حالت ایستاده قرار بگیرین . این حرکت رو 10 بار تکرار کنین.

10.پیاده روی

وقتی که چراغ کمربند ایمنی خاموشه فرصت رو برای قدم زدن در راهروی هواپیما غنیمت بدونید. این حرکت رو هر چند ساعت یکبار این نوع ورزش در هواپیما انجام بدین تا اطمینان حاصل کنین که گردش خون تون در حالت عادی قرار داره و احتمال بروز لخته شدن خون به حداقل برسه .

نکات اضافی : در پرواز های طولانی بین المللی پوشیدن جوراب های مخصوص فارغ التحصیلی یه کار هوشمندانه س . چون این جوراب ها در مچ پا سفت و در قسمت ساق پا شل تر هستن و باعث می شن خون به سمت بالا جریان پیدا کنه و اثرات ورم پا رو خنثی کنه.