کفش سفر | چطور کفشی مناسب مسافرت انتخاب کنیم!؟

کفش-سفر

 

از قدیم به ما گفته اند، پا قلب دوم انسان است. در واقع از زمانی که توانستیم بفهمیم چه ربطی بین سلامتی و پاها وجود دارد، یادگرفتیم که پا نقطه استرتژیک بدن در گردش خونی است که از قلب شروع میشود. پس بیراه نیست بگوییم که پا مانند قلب دو ما، نقش حیاتی در سلامتی و زیستن ما دارد. شاید بسیاری از ما در طی سالها خرید کفش برای مدرسه و دانشگاه و مهمانی، به تجریه و شناخت خوبی رسیده باشیم. اما در خصوص خرید کفش سفر بایستی گفت نکاتی هست که تا شما به آنها برسید اندکی زمان میبرد!

رسالت دانش و یادگیری تجربه هم همین است. با انتقال تجربه شما نیازی نیست بابت اتفاقات جدید در زندگی از کیسه ی زمان و پول خود هزینه کنید. پس قصد داریم کمی در خصوص اینکه شما بایستی برای سفر چه کفشی را انتخاب کنید بحث کنیم. بسیاری از ما قبل از هرچیز باید بدانیم میخواهیم به چه سفری برویم. فعالیت های ما در سفر چیست و آیا فضای کافی برای حمل چند نوع کفش داریم؟ همانطور که در ذهن شما سوال ایجاد شد، قرار است سوالات بیشتری را مطرح کرده و با طور علمی و تجربی به آن پاسخ دهیم.

 

کفش درست برای سفر درست!

بسته به اینکه فعالیت های شما در طول سفر چه باشد، انتخاب کفش متفاوت خواهد بود. برای مثال مقصد شما توکیو یا استامبول است و قصد دارید ساعت ها در خیابان های شهری قدم بزنید. و یا شاید قرار است از مناطق محافظت شده کنیا دیدن کنید و یا در جنگل های استوایی آمازون در جنوب آمریکا، چند روزی را به گشت و گذار بپردازید. قبل از اینکه بدانید چه کفشی بایستی بخرید، باید این سوال را بپرسید که کجا قرار است بروید!؟

  • اگر قرار است به قدم زدن در مسیرهای سنگفرشی و یا پیاده روهای شهری بپردازید بهتر است از کفش های مخصوص تنیس استفاده کنید. گزینه دیگر در این حالت کتانی هایست که برای پیاده روی طولانی تعبیه شده اند. این کتانی ها حالتی راحت و نرم دارند که شما را از طولانی سرپا بودن و راه رفتن در مسیرهای پیاده روی معمولی خسته نخواهد کرد. همچنین کتانی هایی که برای دویدن طراحی شده اند هم برای قدم زدن در سفر بسیار مناسب هستند. اکثر آنان بسیار سبک بوده و غالبا پا در آنها کمتر عرق میکند.

کفش-سفر

 

  • اگر قرار است در جنگل پیاده روی کنید ویا در مسیرهای سخت تری قدم بزنید شاید خرید کفش های کتانی معمولی گزنه مناسبی نباشد. در واقع کفش مناسب این نوع مسیر ها اغلب کفش سبک کوهنوردی ست. خصوصیت اصلی این کفش ها این است که محکم هستند و نسبت به کتانی های معمولی محافظت بیشتری از پاهای شما خواهند کرد. همچنین بعضی از از مدلهای آنها ضد آب می باشد. در مسیر پیاده روی یک روزه در جنگل و یا دشت ها شاید گاهی با گل و لای و آب باران هم مواجه شوید. در واقع این انتخاب با شماست که چقدر نسبت به این مساله حساسیت دارید. البته که بایستی برای مسیرهایی که بارانی تر و در نتیجه زمین خیس تر است کفش های ضد آب تهیه کرد.

کفش-سفر

 

  • قرار است در طول سفر به مهمانی بروید و جایی دعوت باشید، پس بهتر است یک جفت کفش مهمانی معمولی به همراه داشته باشید. حقیقت این است که قرار نیست شما بهترین لباس های خود را در شهری که در آن مهمان هستید به تن کنید. پس طبق همین قانون قرار نیست بهترین کفش هایتان را باخود حمل کنید. معمولا بهتر است با یک تیر دو نشان بزنید و با پوشیدن یک جفت کفش نرم و نسبتا شیک زحمت بردن چند جفت کفش را به جان نخرید.

کفش-سفر

 

بعضی ها به جای خرید کفش سفر و انتخاب یک گزینه مناسب برای مسافرت، با پوشیدن یک دمپایی معمولی و یا در بهترین حالت یک صندل خیال خود را راحت میکنند. هرچند که به نظر گزینه راحتی به ذهن میرسد اما این چیزی نیست که ما آنرا توصیه کنیم! در واقع پاهای شما از آن چیزی که شما فکر میکنید آسیب پذیرتر هستند. علاوه بر این پوشیدن پیوسته صندل ظاهر پاهای شما را ناخوش آیند میکند. هرچند که این موضوع برای شما اهمیت کمی داشته باشد، برای میزبانان و همسفران شما احتمالا چیز خوش آیندی نیست!

 

راحتی اولویت است نه زیبایی

این توصیه شاید بیشتر از آقایان مختص خانم ها باشد. احتمالا شما زیبایی یک کفش مجلسی را برای یک شب مهمانی به درد و اذیت شدنهای آن بپذیرید. اما در خصوص سفر به خاطر داشته باشید که راحتی بایستی اولویت اول شما باشد. درد کشیدن مداوم در طول سفر، تنها به خاطر زیبا به نطر آمدن، جدا میتواند شما را حسابی کلافه کند. دوستی میگفت یکبار در طول سفر، یکی از همسفرانش در جایی که امکان خرید کفش جدید نبود و چاره ای جز ادامه دادن مسیر وجود نداشت به ناگاه از تیم جدا شد و در گوشه ای شروع به گریه کردن کرد! تاول های پا و منقبض شدن انگشت ها چیزی نیست که شما بتوانید برای چندین روز متوالی آن را تحمل کنید.

کفش-سفر

 

بسیاری افراد تنها با یک کوله پشتی سفر میکنند و احتمالا جز کفش سفر کلی لوازم ضروری دیگر را هم بایستی بردارند. پس بهتر است که با هوشمندی بهترین گزینه را انتخاب کنند و در بهترین حالت یک جفت کفش پوشیده و راه بیفتند. معمولا اگر همه چیز شرایط عادی داشته باشد، به نظر میرسد کتانی های مخصوص دویدن بهترین گزینه برای هم سفر بودن با شما هستند. مگر اینکه قرار باشد در طول سفر شخص خاصی را ببینید و یا به قرار مهمی بروید. در آن صورت شاید بهتر باشد یک جفت کفش رسمی تر هم به همراه داشته باشید و یا شاید تصمیم بگیرید تنها همان ها را بپوشید.

 

قبل از سفر آنها را پا بزنید

یک اصل کلی در خصوص ابزار سفر هست و آن اینست که نباید بگذارید ابزار ها و پوشیدنی های ضروری سفر شما را غافلگیر کند! در سفر به اندازه کافی چیز برای غافلگیر شدن هست و نیازی نیست لازم شود در خصوص کفش هایتان به چالش بر بخورید! پس از کوله پشتی گرفته تا کفش سفر همه را قبل از سفر امتحان کنید. اگر در طول سفر متوجه شوید کفش های شما اندازه پای شما نیست و یا آنطور که در ویترین مغازه به نظر میرسیده راحت نیست، احتمالا بایستی بخشی از وقت و هزینه سفر خود را صرف بر طرف کردن این مشکل کنید!

کفش-سفر

 

پس قبل از اینکه متوجه شوید بیشتر از این نمیتوانید کفش سفر تان را تحمل کنید، بهتر است قبل از سفر آنها را تست کرده و برای مثال به یک پیاده روی شبانه با آنها بروید. هرچند به نظر ما این هم کفایت نمیکند. در بعضی مواقع کفش بعد از یکی دو روز پوشیدن تاثیر خود را بر پاهای شما میگذارد. پس اگر سفر جدی و طولانی در پیش دارید که بایستی حساب ویژه ای روی پاهای خود بکنید، قبل از آن حسابی کفش هایتان را امتحان کنید.

 

هرچقدر پول بدهید، همان قدر آش میخورید!

بدون شک این اصل را در همه جاهای دیگر زندگی هم تجربه کرده اید! خب، در خصوص کفش سفر هم اوضاع به همین منوال است! قرار است شما به اندازه ای که پول میدهید راحتی، دوام و شیک بودن را بدست آورید. یادتان باشد هرچقدر پول کمتری بدهید، تعادل میان دوام و شیک بودن و راحتی بیشتر بهم میخورد. در واقع کفش های ارزان تر احتمالا در صورتی که راحتی خوبی داشته باشند دوام و یا ظاهر چندان مناسبی شیکی نخواهند داشت. یا در حالتی بدتر اگر ظاهر شیکی داشته باشند دوام و راحتی زیادی ندارند. توصیه ما همان است که پیش از این گفتیم. در واقع اگر کمی شیک بودن را فدا کنیم، احتمالا کفشهای راحت تری خواهیم پوشید و در این صورت سفر لذت بخش تری خواهیم داشت. اگر هم عکس آن عمل کنیم، احتمالا مجبوریم در حین سفر با صرف پول و زمان نظر خود را عوض کنیم.

کفش-سفر

 

اگر میتوانید با پرداخت پول کمتر کفش سفر مناسبی را بخرید خوب است، اما فراموش نکنید بر خلاف توصیه ها در خصوص صرفه جویی در سفر، این یکی جاییست که بایستی یک بار پول خوبی بدهید تا مدت ها چیز خوبی بپوشید! کفش سفر هرچند مانند تی شرت و شلوار شما جزو لباس شما محسوب میشود اما از نظر اهمیت ابدا با آنها قابل مقایسه نیست!

 

قبل از اینکه دیر شود آنها را دور بیندازید

گفتیم که سفر پر از ماجراجویی و چالش است. اما قرار نیست یکی از این چالش ها، پاره شدن کفش سفر شما و به دردسر افتادن باشد! مانند راننده ها که هربار قبل از سفر لاستیک های ماشین را چک میکنند شما نیز بایستی قبل از هر سفر مطمئن شوید این کفش ها شما را به خانه باز میگردانند. علاوه بر این، وجود یک ایراد کوچک مثل پارگی داخلی و یا از بین رفتن کفی ها کافیست تا شما مجبور شوید با آنها خداحافظی کنید. پس قبل از سفر، استهلاک سفر را در نظر بگیرید و مطمئن شوید این کفش ها شما را جایی میان راه جا نمیگذارند!

کفش-سفر

 

جوراب خوب را فراموش نکنید!

جوراب وکفش سفر بسیار به هم وابسته اند. در واقع انتخاب جوراب بد، میتواند تمام زحمت شما را در خصوص انتخاب کفش سفر ضایع کند! در این مورد پیشنهاد میشود دور جوراب های نازک و پلاستیکی را خط بکشید! هرکسی به شما گفته آنها سبک هستند و بعد از شستن زود خشک میشوند اشتباه کرده است! جوراب های غیر نخی و نازک در واقع شروع دردسر تاول زدن انگشتان پای شما هستند.

کفش-سفر

 

در مورد جوراب شاید بهترین گزینه، جوراب های نخی و کمی ضخیم تر است. خوبی این جوراب ها این است که اولا در طولانی مدت به پای شما آسیبی نمیزنند و دوما به دلیل نرم بودن مانند یک کفی اضافی خوب در کفش عمل میکنند. بیشتر جوراب های راهپیمایی و کوه پیمایی از همین مواد ساخته شده و به شما کمک میکند در کنار کفش سفر مناسب، از سلامتی پاهای خود مطمئن باشید و تمام تمرکز خود را بر لذت بردن از سفر متمرکز کنید!

 

توصیه ها در خصوص انتخاب کفش سفر را خواندید؟ اگر شما هم نکته یا تجربه ای در این خصوص در ذهن دارید خوشحال میشویم تا آن را با ما و دیگر مخاطبان مشتاق تراولچی در میان بگذارید.