مقایسه ایرباس و بوئینگ. کدام یک برتر از دیگری ست!؟

درست از زمان اولین پرواز برادران رایت بر فراز آسمان کارولینای شمالی در سال 1903 تا امروز که در هر ساعت صدها غول آهنی بر آسمان جهان به پرواز در می آیند، صنعت هوانوردی دست خوش تغییرات و پیشرفت های چشم گیری شده است. شرکت های بسیاری مانند آر تی آر، توپولوف و یا فوکر زمانی پرچمداران این صنعت بوده اند. به مرور و با ظهور قدرتمند دو غول هواپیما سازی جهان، یعنی بوئینگ و ایرباس عملا بخش عظیمی از سفارشات و مبادلات صنعت هوایی دنیا در اختیار این دو کمپانی قرار گرفت.

این روزها از طرفی کمپانی بوئینگ به مدل جدید 747 خود و از آن سو ایرباس به A380 غول پیکر خود مینازد.

این دو شرکت در طول چند دهه فعالیت، بارها در حال اصلاح و ارتقا نسل های مختلفی از محصولات خود بوده اند. با وجود تشابهات زیاد موجود در بحث طراحی هواپیما، پرندگان غول پیکر هر یک از این دو شرکت خصوصیات و مزیت های خاص خود را دارند. در ادامه قصد داریم به مقایسه ایرباس و بوئینگ این دو شرکت بزرگ صنعت هواپیمایی بپردازیم:

 

بوئینگ آمریکایی و ایرباس اروپایی:

بوئینگ کمپانی بزرگ آمریکایی ست که علاوه بر تولید هواپیماهای مسافربری تمرکز ویژه ای هم بر تولید ناوگان هوایی جنگی دارد. این کمپانی با 170 هزار نفر نیروی کار در چندین ایالت مختلف آمریکا یکی از وزنه های اقتصادی مهم این کشور به شمار می آید. از آن سو، ایرباس اروپایی به صورت مشترک در چهار کشور ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، آلمان و البته چین تولید میشود. ایرباس در خصوص پیشرفت های تکنولوژی در صنعت هوایی نقش به سزایی داشته به صورتی که برخی از این نوآوری ها امروزه به عنوان استاندارد این صنعت به شمار میرود. همچنین در مقایسه ایرباس و بوئینگ میتوان گفت ایرباس به نوعی چندملیتی ست.

خصوصیات ظاهری:

اگر تا به حال دقتی در تشخیص تفاوت ظاهری بوئینگ و ایرباس به خرج نداده اید بد نیست بدانید نوک دماغه هواپیماهای بوئینگ تیزتر از هواپیماهای ایرباس است. در واقع هواپیماهای ایرباس دماغه کاملا گردی دارند و از این جهت به راحتی قابل تشخیص اند.

تفاوت بعدی در شکل دهانه موتور هاست. اگر این بار پرواز شما با یک بوئینگ 747 بود کمی کنجکاوی به خرج دهید تا متوجه شوید دهانه موتورهای آن کاملا گرد نیست و کمی انحنا دارد. در حالی که این دهانه در موتورهای ایرباس کاملا گرد است.

همچنین بوئینگ مدل 747 “جمبو جت” در قسمت جلویی هواپیما دوطبقه است که برآمدگی آن در قسمت پیشانی هواپیما به راحتی قابل تشخیص است.

 

ظرفیت مسافر

یکی از رقابتی ترین بخش های طراحی و تولید هواپیماها بحث مربوط به ظرفیت و تعداد مسافر است. ایرباس در سال 2007 با معرفی مدل A380 خود رقابت را برای حریف آمریکایی به شدت سخت کرد. در مقایسه ایرباس و بوئینگ باید گفت ایرباس دوطبقه A380 با امکان جابجایی حدود 850 مسافر یک هیولا به تمام معنا در آسمان است در حالی که این ظرفیت برای بوئینگ 747 در حداکثر شرایط 650 نفر است. A380 با وجود اندازه بسیار بزرگ و دو ردیف پنجره (به صورت دوطبقه) در فاصله نسبتا نزدیک در آسمان به راحتی قابل تشخیص است.

برد پرواز

هرچقدر که ایرباس در بخش ظرفیت مسافر و اندازه هواپیما پیشتاز بوده است در بخش مربوط به برد پرواز، این هواپیماهای بوئینگ هستند که عملکرد خیره کننده ای دارند. اجازه بدهید اعداد و ارقام را کنار بگذاریم و مثالی بزنیم. فرض کنید قرار است شما پرواز مستقیم نیویورک – سیدنی را تجربه کنید. شرکت بوئینگ مفتخر است که مدل 747 با برد پرواز بیش از 11 هزار مایل قادر است تمام این مسیر را بدون توقف طی کند.

 

کیفیت و طول عمر

به نظر میرسد شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا مانند Air France، Emirates و یا کانتاس در سالهای اخیر تمایل بیشتری نسبت به تولیدات ایرباس داشته اند. از قرار معلوم سرویس دهی و طول عمر تولیدات این شرکت به نسبت کمپانی بوئینگ در جایگاه بهتری قرار دارد

رفاه مسافران

با مقایسه ایرباس و بوئینگ باید گفت هر دو تولیدکننده از استانداردهای بالایی در خصوص رفاه و راحتی حال مسافران برخوردارند. اما اگر از رفاه و آسودگی بگذریم میتوان گفت با سری First Class A380 ایرباس میتوانید ترکیبی از رفاه و تجمل تمام را مشاهده کنید! اگر روزی بلیط فرست کلاس هواپیمایی Emirates را در دست داشتید، به خاطر بسپارید که در طول پرواز دوکاناپه، یک سوئیت اختصاصی و یک دوش آب گرم در اختیار شما خواهد بود!

امنیت پرواز

امنیت پرواز یکی از مهمترین بحث ها در صنعت هوایی است. هربار که خبر سانحه ای هوایی از گوشه کنار دنیا به گوش میرسد، ترس و وحشت عده ای از مردم نسبت به پرواز بیشتر میشود! این درحالی است که در مقایسه با سفرهای جاده ای، ریسک سفر با هواپیما بسیار بسیار پایین تر از سفر با اتومبیل است!

به هرحال، در این صنعت بازگوکننده حقیقت نهایی، مقایسه آمار مربوط به سوانح هوایی است. به گزارش بلومبرگ بوئینگ مدل 737 تا به امروز پرخطرترین هواپیمای جهان بوده است. در چهار دهه گذشته حدود 138 سانحه هوایی از این مدل به ثبت رسیده که در نوع خود آمار هشدار دهنده ای است. این در حالی است که مجموع سوانح هوایی ایرباس A300 و A320 در 40 سال اخیر 54 عدد بوده است. با اینحال هر دو مدل 747 بوئینگ و A380 ایرباس از لحظ امنیت جزو بهترین و کم سانحه ترین هواپیماهای جهان هستند.

 

. مقایسه ایرباس و بوئینگ به اینجا ختم نمیشود. بدون شک بحث های تخصصی بسیاری هست که این موضوع را شفاف تر میکند که به راستی کدام یک از این دو کمپانی بزرگ برتر از دیگری ست.