2معرق شیشه

معرق شیشه

شیشه از زمان قدیم تا به امروز جایگاه خاص خودشو حفظ کرده و هیچ ماده‌ای جایگزینش نمیشه. از طرف دیگه با استفاده از فناوری‌های جدید هر روز قابلیت‌های جدیدی به این ماده پركاربرد اضافه میشه در نتیجه ما میتونیم این شاخه هنری رو حفظ كنیم و حتی بر اساس نیازهامون ازش استفاده کنیم. با رنگ بندی‌های جدید فرم بهتری به كار و محصولات میدیم  پو به این‌ترتیب محصولات تولید شده به وسیله شیشه و آبگینه علاوه بر جنبه‌های كاربردی به یك كالای هنری تبدیل میشن.

معرق شیشه از هنرهای نوپا به شمار میره اما کاربردهای بسیار زیادی داره از جمله در وسایل زینتی و ظروف زیبا به کار گرفته میشه تا ساخت جواهر و كاشی‌های شیشه‌ای. به این هنر، فیوز گلاس یا استین گلاس هم گفته میشه.

این شاخه هنری از جوش خوردن چند نوع شیشه با همدیگه بر اثر حرارت دیدن این ماده شكل می‌گیره. به این‌ترتیب شیشه را به ابعاد كوچك برش می‌زنیم، سپس آن را رنگ می‌كنیم و در كوره قرار می‌دهیم تا محصول نهایی را به دست‌ بیاریم. معرق شیشه یك هنر وارداتی هست كه از اروپا و كشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا سرچشمه گرفته اما در ایران این هنر با طرح ، نقشه، رنگ بندی و سلیقه ایرانی منطبق شده. قدمت این رشته در ایران به حدود 20 تا 25 سال می‌رسه و از 15 سال پیش هم در دانشگاه‌های هنری كشورمان به‌عنوان یك رشته از صنایع دستی و هنری پذیرفته شده و تدریس می‌شه.

بیشترین كارگاه‌های تولیدی معرق شیشه در استان‌های البرز و تهران هست  به همین دلیل میشه محصولات این هنر را به نوعی سوغات این دو استان دونست.


Deprecated: تابع WP_Query از نگارش 3.1.0 از رده خارج شده! caller_get_posts تاریخ‌گذشته است. به جای آن از ignore_sticky_posts استفاده نمایید. in /home/foroud/domains/foroudtravel.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078