شیشه گری فوتی 2

شیشه گری فوتی

شیشه‌گری فوتی از هنرهای زیبای دستی هست که در زندگی‌های مدرن امروزی هم کاربرد داره و عبارت است از ساخت و تهیه‌ گلدان، لیوان، کاسه و سایر ظروف مصرفی_تزیینی، با استفاده از روش دمیدن در خمیر مذاب شیشه (شامل سیلیس، خرده شیشه، عناصر ذوب کننده، تثبیت کننده وشفاف کننده) با لوله‌ی مخصوص و ابزار ساده دستی که مراحل تکمیل و تزیین آن هم شامل نقاشی، تراش، آبگز کزدن، مات کردن و غیره است. قدمت اين صنعت به 2500 تا 3000 سال قبل از ميلاد مي رسه و احتمالا سازنده اولين اشيا شيشه اي مصريان بودن اما شيشه گري در ايران هم سابقه طولاني داره .

يک گردن بند شيشه اي با دانه‌های آبی رنگ متعلق به 2250 سال پيش از ميلاد در ناحيه شمال غرب ايران کشف شده که نشون‌دهنده قدمت اين صنعت در ايران هست .

در یک کارگاه شیشه گری افراد زیادی به استاد کار کمک میکنن تا از اولین گویی که از کوره ذوب برداشته شده ، ظرفی ساخته بشه و در گرمخانه قرار بگیره. برای ساخت یک ظرف حداقل 20 مرحله پشت سر گذاشته می شه. در حال حاضر کارگاه هاي شيشه گري متعددي در تهران و بعضي شهرهاي ديگر مانند اصفهان ، ميمند فارس ، قمصر کاشان و … داير هست. از استادان این رشته باید از حاج علی و حاج حسین بختیاری، گلکار، یوسفی، الهی، وفایی ممقانی، سلیمانی و مهندس محمد ضیایی نام برد.


Deprecated: تابع WP_Query از نگارش 3.1.0 از رده خارج شده! caller_get_posts تاریخ‌گذشته است. به جای آن از ignore_sticky_posts استفاده نمایید. in /home/foroud/domains/foroudtravel.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078