سفر با حیوان خانگی

چطور حیوان خانگی مان را در سفر بعدی همراهی کنیم؟

سفر-با-حیوان-خانگی

 

حیوانات میتوانند همراهان خوبی در سفر باشند. همانطور که زندگی با حیوانات قلق ها و ریزه کاری های خود را دارد، سفر با حیوان خانگی هم از این قاعده مستثنی نیست. در واقع شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین انگیزه ها برای بردن حیوانات به سفر حس تعلق و احساسی ست که بین ما و آنها شکل گرفته است. نکاتی که بایستی در طول سفر در خصوص حیوانات رعایت کنید شباهت زیادی با آن چیزی دارد که شما در منزل و شهر خودتان انجام میدادید. اما در خصوص حمل آنها به شهر مقصد داستان چیز دیگری ست.

پرواز با حیوانات یا جابجایی آنها با اتوبوس و یا قطار مستلزم رعایت یک سری نکات است که ما قصد داریم در این پست به طور کامل به آنها اشاره کنیم. ذکر این نکته الزامی ست که مقررات کشورها و ایرلاین های مختلف در خصوص سفر با حیوانات یکسان نیست. برای مثال کشورهای اسلامی و یا کشورهایی که روی حیوانات حساسیت ویژه ای دارند، ممکن است قوانین متنوع و گاها عجیب و غریبی در خصوص حیوانات داشته باشند. در این خصوص لازم است شما قبل از رزرو بلیط از این شرایط آگاهی داشته باشید. اما در دیگر موارد مربوط به فیزیولوژی و یا نکات بهداشتی و اساسی سفر با حیوانات در ادامه این پست با ما همراه باشید.

 

پرواز با حیوانات

جالب است بدانید که سالانه چیزی در حدود 30 میلیون مسافر همراه با حیوانات خانگی خود در دنیا سفر میکنند. در این بین چیزی در حدود 500 حیوان در روز توسط ایرلاین های بزرگ جابجا میشوند. در خصوص پرواز با حیوان خانگی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که رفتار و عملکرد ایرلاین های مختلف نسبت به حیوانات یکی نیست. در بعضی از ایرلاین ها حیوانات مانند چمدان ها و وسایل بازرسی اولیه میشودند و سپس به قسمت مخصوصی در هواپیما منتقل میشوند. در این باره بایستی گفت محل نگهداری آنها در هواپیما و شرایطی که در مورد تغییرات دمای هوا بر کابین حاکم است گاها مناسب این حیوانات نیست. برای همین قبل از پرواز با حیوان خانگی تان و پیش از خرید بلیط برای او بایستی از ایرلاین مربوطه در خصوص شرایط حمل اطلاع کافی را بدست آورید.

سفر-با-حیوان-خانگی

 

در برخی از کشورها شما میتوانید حیوان خانگی خود را پس از قرار دادن در قفسی مناسب به همراه خود داخل کابین آورده و در جلوی پای خود قرار دهی. در ایران به دلیل محدودیت ها امکان ورود حیوانات یا پرندگان به داخل کابین نمیباشد اما شما میتوانید حیوانات را در باربری مبدا تحویل داده و در مقصد تحویل بگیرید. شما میتوانید برای اینکار قبل از رزرو بلیط با هواپیمایی هماهنگی لازم را انجام داده و در صورت رخداد اتفاق و یا شرایط خاص از آن آگاه باشید.

در خصوص پرواز با حیوانات خانگی در ایران قوانینی وجود دارد که مرور بعضی از آنها سودمند است. برای مثال سگ یا گربه خانگی شما بایستی چیزی در حدود 10 هفته از تولدش گذشته باشد و دارای مدارک بهداشتی و شماسنامه و گذرنامه برای خروج از کشور باشد. همچنین بایستی قفس حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد و در صورتی که مادر به همراه توله هایش در پرواز همراه است بایستی محدودیت های مربوط به وزن و ابعاد آنها از قبل چک شود. لازم است بدانید که شما امکان حمل حیوانات خاص و گران قیمت در پرواز را ندارید و در واقع در صورت اطلاع دادن شما، هواپیمایی مسئولیتی در خصوص آن ندارد. پروازهای بالای 20 ساعت شرایط خاص خود را دارند و در مورد تعداد و نوع حیواناتی که میتوانید حمل کنید هم محدودیت هایی هست که بهتر است قبل از پرواز آنها را مرور کنید.

سفر-با-حیوان-خانگی

 

بهتر است بدانید حیوانات مانند انسان ها به تغییرات ناگهانی دما حساس هستند. پس دقت کنید در چه فصلی و در چه ساعت و آب و هوایی قصد پرواز دارید. در تابستان و در میانه روز ممکن است کابین باربری به دمای بالایی برسد و در خصوص زمستان ها ممکن است با وجود دمای زیر صفر شرایط کابین برای حمل حیوانات ابدا مناسب نباشد. پس سعی کنید در مورد زمان پرواز دقت کافی داشته باشید. صبح زود و شب هنگام زمان خوبی برای پروازهای تابستانی و طول روز زمان مناسبی برای پروازهای زمستانی ست.

 

چند نکته قبل از پرواز یا سوار کردن در قطار و اتوبوس

بهتر است قبل از اینکه حیوانتان را در قفس گذاشته و تحویل باربری بدهید به اون آب کافی بدهید. این شرایط در خصوص پروازهای طولانی متفاوت است و شما بایستی آن را با هواپیمایی قبل از پرواز چک کنید. همچنین بایستی بدانید که نباید حدودا 6 ساعت قبل از پرواز یا حرکت با قطار به حیوانتان غذایی بدهید. بد نیست قبل از سفر و مخصوصا قبل از پرواز پزشک سگ یا دیگر حیوان شما وضعیت او را برای سفر بررسی کند.

سفر-با-حیوان-خانگی

 

همانطور که گفتیم مدارک پزشکی و برگه مربوط به واکسیناسیون حیوانتان را بایستی قبل از تحویل بار نشان دهید. پس از خاطر نبرید که این یک ضرورت قبل از پرواز است. اگر حیوان شما در منزل حسابی میخورده و میخوابیده وکمی وزن نامتعارف دارد، بایستی قبل از پرواز از میزان محدودیتی که در این خصوص وجود دارد مطلع شوید. همچنین شما میتوانید تعداد محدودی از حیوانات را با وزن مشخصی در یک قفس قرار دهید. بد نیست قبل از پرواز از حیواناتان به مانند وسایل و چمدان هایتان عکسی تهیه کنید. همچنین بهتر است این عکس را از قفس او هم تهیه کنید و در صورت لزوم برای پیدا کردن آن از میان قفس های دیگر کار ساده تری در پیش داشته باشید.

 

در خصوص سفر با ماشین

اولین نکته در خصوص سفر با حیوانات و با ماشین این است که از محل استقرار و نشستن حیوانتان در ماشین اطمینان حاصل کنید. این نکته از دو جهت اهمیت دارد، یکی اینکه سلامت حیوان شما در طول رانندگی و در هنگام بروز مشکلی مانند تصادف بایستی حفظ شود و در خصوص دومین نکته بایستی گفت که حیوان شما نباید طوری در ماشین نشسته باشد که موجب اختلال در رانندگی شما شود. کوچک ترین حواس پرتی و یا بروز مشکل در خصوص حیوان مخصوصا زمانی که تنها در حال سفر با حیوان خانگی خود هستید میتواند مشکل آفرین باشد.

سفر-با-حیوان-خانگی

 

بهتر است برای جلوگیری از بیماری های مربوط به جاده و سرعت قبل از حرکت با پزشکی مشورت کنید. گاها توصیه میشود در خصوص سگ ها میتوان با استفاده از کپسول زنجبیل از ایجاد حالت تهوع و سرگیجه جلوگیری کرد. در خصوص غذا و آب هم بهتر است به جای پر کردن ظرف، کم کم و به طور مزه مزه به حیوانتان غذا بدهید.

 

اقامت در هتل ها

در طول اقامت یکی از گزینه هایی که پیش روی شماست تحویل حیوانتان به مراکزی ست که در طول اقامت شما از آنها نگهداری میکنند. اینکار در واقع چند مزیت دارد. اول اینکه این امکان هست که در محلی که شما برای اقامت در طول سفر با حیوان خانگی خود انتخاب میکنید، شرایط مساعد برای نگهداری حیوان شما نباشد. ثانیا شما با تحویل دادن او به مراکز نگه داری علاوه بر فراهم آوردن محیطی برای بازی و سرگرمی او، خود نیز زمان و آزادی عمل بیشتری در خصوص بازدید از دیدنی ها و مراکز خرید را دارید.

سفر-با-حیوان-خانگی

 

اما اگر قصد دارید در طول سفر کوچولوی اهلی خود را به همراه داشته باشید ذکر چند نکته بی فایده نیست. در مورد هتل ها بایستی گفت که آنها گاها در برابر وزن و اندازه حیوانات محدودیت هایی دارند. پس بهتر است تمام موارد را قبل از رزرو با آنها چک کنید. اغلب قیمت ها بر اساس روز اقامت خواهد بود و ممکن است در مواردی درصدی هم به هزینه اقامت شما اضافه شود. همچنین بهتر است اقامت شما در طبقه همکف هتل باشد، مخصوصا در مواردی که حیوان شما کمی سنگین وزن است و هتل مورد نظر آسانسور برای جابجایی بین طبقات ندارد.

اگر قصد دارید در یک موتل اقامت کنید بد نیست بدانید آیا آنجا به اندازه کافی فضای سبز برای سرگرمی حیوان شما هست یا خیر و همچنین آیا میزان سر و صدای محیطی (به دلیل مجاورت موتل های با جاده ها) برای اقامت حیوانات مناسب است یا نه. بایستی بدانید برای طلاع از همه این موارد صرفا چک کردن اطلاعات هتل کافی نیست و بهتر است در خصوص فضای باز اطراف آن برای گشت زنی با حیوانات و همچنین اضافه قیمت ها در خصوص اقامت آنها پرسجوی کامل کنید.

 

اقامت در هتل آپارتمان ها

در خصوص هتل آپارتمان های داخل ایران بایستی حتما قبل از سفر با حیوان خانگی در خصوص امکان ورود انها پرسجو کنید، اما در خصوص آپارتمان های اجاره ای در خاج از ایران تقریبا تمامی این هتل ها امکان و فضای کافی برای اقامت خوب شما و حیوان خانگی تان را دارد. معمولا این آپارتمان ها موارد مورد نیاز مثل جعبه و یا وسایل شستشوی حیوانات را در هنگام ورود در اختیار شما قرار میدهند.

 

در هنگام گشت و گذار

بهتر است در هنگام ترک حیوان خود برای گشت و گذار در شهر و یا هرجای دیگر از جعبه مناسب برای استقرار او استفاده کنید. ممکن است در هنگام نبودن شما پیش خدمت برای نظافت اتاق سر برسد. پس اگر قصد سفر با حیوان خانگی را دارید باید روی اینکه چه کسی در نبود شما با آن در ارتباط است کمی حساس باشید. ممکن است دیگران به اندازه شما بر روی مواردی مثل سیگار نکشیدن در فضای بسته و غیره حساس نباشند و حسابی موجب آزردگی و حتی مریضی حیوان شما در سفر بگردند.

سفر-با-حیوان-خانگی

 

بایستی مراقب باشید که چه کسی مثلا در خیابان برای نوازش کردن و یا ارتباط با حیوان شما به آن نزدیک میشود. شما از حساسیت او نسبت به رنگ ها و بوهای خاص اطلاع بیشتری دارید. همچنین بایستی بدانید که ممکن است حیوان شما در محیط جدید و با وجود المان های جدید رفتار نامتعارفی را مقایسه با اغلب موارد نشان دهد. پس بهتر است زمانی که در سفر با حیوان خانگی تان به سر میبرید و قصد دارید او را به میان جمعیت ببرید کمی بیشتر از قبل مراقب او باشید.

 

توصیه های بالا در خصوص سفر با حیوان خانگی را مطالعه کردید؟ اگر شما هم توصیه و یا تجربه ای در خصوص سفر با حیوانات دارید خوشحال میشویم که آن را با ما و دیگر مخاطبان تراولچی در میان بگذارید.