دراطراف تهران در منطقه خوش آب و هوای جاجرود روستایی از دوران صفوی بنام روستای توچال است. روستایی پرآب و طبیعتی دیدنی با مردمانی با گویش لری (هداوندی) که شغل آنها باغداری و دامپروری و محدود صنایع دستی می باشد.

قناتی که در غرب روستا واقع شده باغات انار، انجیر، مزارع و حیوانات را سیراب می کند. بخاطر همین امر درختان سایه سار زیبایی در کنار آب برای مسافران فراهم کرده است. در نزدیکی روستای توچال منطقه حفاظت شده جاجرود وجود دارد   که از قدیم محل زندگی حیوانات زیاد و شکار مردم بوده است.


در روستا تپه ای تاریخی بنام یورد بلاغ در دره گنجعلی لیوه زاغه‌ای طبیعی وجود دارد که فضای آن ۷×۳ متر می‌باشد. در گذشته چوپانان، عشایر کوچ نشین و شکارچیان از آن به عنوان استراحتگاه استفاده می‌کرده‌اند. این زاغه طبیعی از نظر موقعیت استقرار دیدنی و واجد ارزش گردشگری است. محوطه تاریخی یورد بلاغ مشتمل بر دو تپه کم ارتفاع به مساحت دو هکتار است. این محوطه از نظر تاریخی با توجه به سفال‌ها و آثار کشف شده به دوره صفویه منسوب است و متأسفانه توسط حفاران غیرمجاز کند و کاو شده است.یخچال قدیمی پاکدشت در کنار شهر پاکدشت و در مسیر روستای توچال واقع شده است. این یخچال از آثار دوره صفوی است که اخیراً مرمت و بازسازی شده و دارای ارزش دیداری و گردشگری است.در میان یک باغ انار، بنای کوچکی وجود دارد که زیارتگاه مردم روستاست. این بنا به امامزاده طاهر معروف است. بر درختان باغ گره‌های متعدد نذری (پارچه‌هایی به رنگ سبز و قرمز) بسته شده است. آرامگاه امامزاده محمد ده امام در مسیر جاده ارتباطی روستای توچال به شهر پاکدشت قرار دارد. بنای این امامزاده بازسازی شده و دارای ساختمان جدید و دو گلدسته و یک گنبد طلایی است و مورد احترام زائران و مردم روستاهای همجوار است.مردم روستای توچال همانند سایر مردم ایران در اعیاد ملی و مذهبی به جشن و سرور و در ایام عزاداری ائمه به ویژه ماه محرم به سوگواری می‌پردازند.
موسیقی رایج در این روستا، ترانه‌ها و نغمه‌های لری (هداوندی) است و غالباً در جشن‌ها و مراسم عروسی نواخته و خوانده می‌شود. گلیم و قالی از عمده‌ترین محصولات صنایع دستی مردم روستای توچال است.رایج ترین غذاهای مردم روستای توچال شامل انواع کباب، آبگوشت محلی و ته چین است. معروف‌ترین بازی‌های مردم روستای توچال چوب‌بازی و توپ چوب (شوت توپ) است.

دسترسی به روستای توچال:

روستای توچال در شرق تهران قرار دارد و از طریق شهر پاکدشت باید به آنجا رفت.