هتل و خوابگاه برای اقامت های کوتاه و طولانی مدت چه تفاوت هایی دارند؟

هتل و خوابگاه هر دو محل اقامت مسافران را فراهم می کنند، اما شیوه ی اقامت در آنها متفاوت است. طبیعی است که اولین سؤال  هنگام برنامه ریزی برای سفر، انتخاب بین یکی از این دو باشد. آیا گزینه ی ارزان تر خوابگاه را برگزینیم یا اقامت در هتلی گران تر و راحت تر را انتخاب کنیم؟ برای این منظور نخست باید ویژگی های هر کدام را به درستی بدانیم.

تفاوت خدمات هتل و خوابگاه

در اکثر موارد هتل ها لوکس تر از خوابگاه ها هستند و بنابراین گران تر هستند. در یک هتل مسافر  اتاق مجزا و حمام انفرادی و همچنین سرویس خدمتکار و سایر امکانات را دارد. اما در خوابگاه ها معمولاً چنین نیست.

خوابگاه ها به طور کلی توسط مسافران جوان تر با هزینه ی کمتر و برای صرفه جویی اجاره می شوند.

فردی که در هتل اقامت دارد همه ی وسایلش را در اتاق خود نگهداری می کند. اما در خوابگاه معمولاً باید از کمدهای اشتراکی استفاده کند. در هتل مسافر هر روز ملحفه ها و حوله های تمیز تحویل می گیرد. اما هیچ کدام از امکانات در یک خوابگاه وجود ندارد.

خوابگاه ها امکان اتصال به اینترنت وای فای را به شما می دهند. در خوابگاه ها اتاق لباسشویی، تلفن و صندوق امانات قرار دارد و به شما صبحانه ی رایگان می دهند.

با این وجود تفاوت اصلی بین خوابگاه ها و هتل ها در این است که مکان خوابیدن در خوابگاه ها عمومی است. در حالی که در هتل ها شما یک اتاق خصوصی و حریم خصوصی خودتان را دارید.

تفاوت محیط اجتماعی هتل و خوابگاه

به لحاظ اجتماعی نیز بین هتل ها و خوابگاه تفاوت زیادی وجود دارد. هتل ها امکانات بیشتری را برای مهمانی و ارتباطات لوکس ارائه می دهند. اما در خوابگاه ها روابط اجتماعی بیشتری شکل می گیرد. در یک خوابگاه، مهمانان در اتاق هایی با یک تخت خواب یا چند تخت اقامت دارند. باقی امکانات دیگر مانند حمام، آشپزخانه و سایر چیزها مشترک است.

 

در مقایسه با هتل ها خوابگاه ها حریم خصوصی بسیار کمی دارند. تقریباً تمامی امکانات درون خوابگاه ها  اشتراکی است.  خوابگاه ها به عنوان مکان های عمومی شناخته می شوند. از این رو تعامل اجتماعی بیشتری بین مهمانان یک خوابگاه وجود دارد. در برخی کشورها مانند انگلستان، سازمان هایی وجود دارند که فعالیت های در فضای باز و تبادل فرهنگی در داخل خوابگاه ها را تشویق می کنند.

این کار به منظور بالا بردن سطح روابط عمومی و اجتماعی مردم روی می دهد. در کشور ما به خوابگاه ها عنوان پانسیون یا اقامتگاه اطلاق می شود. پانسیون ها اقامتگاه هایی طولانی مدت برای مشتریان خاص مانند پرستاران و دانشجویان تلقی هستند. این اقامتگاه ها در ایران عموماً در شهرهای بزرگ و دانشجوپذیر قرار دارند.