بلیط چارتر

فروش بلیط چارتر، یکی از متداول ترین و محبوب ترین روش های فروش بلیط هواپیما است و بلیط چارتر اصطلاحی میباشد که موقع خرید بلیط هواپیما بسیار با آن مواجه میشویم.

چارتر (Charter) به معنای “اجاره به صورت در بست” میباشدکه برای اجاره دربستی هتل، قطار و سایر وسایل حمل و نقل نیز به کار می‌رود، اما در ایران اصطلاح چارتر بیشتر برای بلیط‌های هواپیما جا افتاده است .
روش کار به این صورت است که معمولا آژانس‌های مسافرتی تعدادی از بلیط‌های برخی از مسیرها مثل سفرهای زیارتی به شهر مشهد، که در تمام فصول مسافران زیادی دارد و یا شهرهای خاصی که کارکنان کمپانی‌های بزرگ مرتب در آنها به رفت و آمد مشغول هستند را به صورت عمده خریداری می‌کنند و برای این خرید عمده مبلغ کمتری به نسبت خرید تکی پرداخت خواهند کرد؛ به همین دلیل خرید به صورت چارتری برای آژانس‌ها و شرکت‌ها مقرون به صرفه‌تر میباشد.

مسافران برخلاف بلیط سیستمی که آنرا خود شرکت هواپیمایی مستقیما به فروش می رساند در بلیط چارتر نمی توانند بلیط را از شرکت هواپیمایی خریداری کنند ؛ بلکه این نوع بلیط‌ها را تنها می‌توان از آژانس‌ها و شرکت‌های چارترکننده خریداری کرد.

شرکت های چارتر کننده به صورت سالیانه و یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای هوایی پرتردد مثل تهران- مشهد یا تهران – کیش را اجاره می‌کنند و  بهای این بلیط‌ها را تعیین می‌کنند . به همین دلیل قیمت بلیط‌های چارتر بسیار متغیر است و امکان دارد در هواپیما با مسافری روبرو شوید که بلیط همان پرواز را نصف مبلغی که شما پرداخته‌اید، خریده باشد. دلیل این نوسان قیمت، زمان‌های مختلف و شرایط شرکت چارترکننده است.چنانچه شرکت چارترکننده به هر دلیلی نتواند تمامی بلیط‌هایش را به فروش برساند، خود مجبور به پرداخت بهای همه آنهاست؛ بنابراین با نزدیک‌تر شدن زمان پرواز، شرکت چارترکننده بلیط‌هایش را به بهای ارزانتری ارائه میکند تا میزان ضرر را به کمترین مقدار ممکن کاهش دهد.

شما همیشه می توانید در بلیط های لحظه آخری چارتر منتظر بهای خیلی کمتر باشید و صدالبته این مساله شامل مناسبت‌ها و تعطیلات رسمی مانند نوروز که تعداد مسافران زیاد است نمی‌شود. در تعطیلات برعکس است و شرکت چارترکننده می‌تواند بلیط‌هایش را گران‌تر از شرکت هواپیمایی نیز به فروش برساند.

مشکلات بلیط چارتر

یکی از مشکلاتی که بلیط  چارتر دارد عدم  این است که برخلاف بلیط سیستمی، شما نمی‌توانید بلیط چارتر را به‌راحتی استرداد کنید یا تاریخ آن را تغییر دهید. در پروازهای چارتر یا امکان برگرداندن بلیط را ندارید، یا اگر در بعضی شرایط این امکان را داشته باشید که بلیط چارتر را پس بدهید، میزان جریمه‌ی لغو کردن بلیط بسیار بالا است و گاهی معادل هزینه‌ی خود بلیط تمام می‌شود.

مشکل دیگر بلیط چارتر این است که درست است شما از آژانس، بلیط چارتر می‌خرید، اما اگر مشکلی در پروازتان به‌وجود بیاید، مثلا اگر پروازتان تاخیر داشته باشد، بارتان گم شود، پروازتان لغو شود و…، مسئولیت این مشکلات برعهده‌ی شرکت‌های هواپیمایی است و شرکت چارترکننده به شما خدمات نمی‌دهد.

درنهایت بین همه مزایا و معایب بلیط چارتر در صورتی که نیاز به تهیه بلیط مشهد ، بلیط کیش و شهرهای بزرگ را دارید و این سفر در تعطیلات نیز نیست می توانید بلیط چارتر را از سامانه رزرو بلیط هواپیمای تراولچی تهیه نمائید و نکته مهم اینکه خرید بلیط هواپیما از تراولچی مزیت های ویژه ای که دارد که تراولچی را متفاوت می سازد.

 

مزایای خرید بلیط چارتر از تراولچی

مزیت اول: مقایسه پروازها

در سامانه خرید بلیط آنلاین تراولچی شما می توانید از بین ده ها پرواز یک مقصد خاص از ساعتها و ایرلاین های مختلف مقایسه نموده و هرکدام بیشتر با شرایط سفر شما هماهنگی دارد را انتخاب کنید برای همین انتخاب بهترین ساعت و قیمت پرواز را در اختیار دارید.

مزیت دوم: خرید مطمئن و ارزان بلیط

درصورتی که شما بلیط خود را از آژانس های نامعتبر تهیه کنید ممکن است علاوه بر مشکلات فوق با مشکلات دیگری نیز مواجه شوید مثل اینکه اسمتان اصلا در لیست پرواز نباشد یا پروازی با آن مشخصات اصلا وجود نداشته باشد و یا بلیط را بسیار گران تر از قیمت تهیه نمائید، ولی با خرید از تراولچی نگرانی هایی از این دست نخواهید داشت و بلیط هواپیما را در ارزان ترین و مطمئن ترین حالت ممکن تهیه می نمائید.

مزیت سوم: کنسلی پرواز چارتر

درصورتی که شما به هر دلیلی بخواهید پرواز چارتر را کنسل کنید همانطور که در مطلب فوق ذکر شد به دلیل قوانین آن نمی توانید ولی در صورتی که قوانین چارتر کننده اجازه دهد تراولچی تلاش می نمایند پرواز چارتر شما را کنسل نماید. در نظر داشته باشید به دلیل اینکه قوانین کنسلی را چارتر کننده پرواز تعیین می کند تراولچی هیچ تعهدی برای کنسلی و استرداد وجه ندارد لذا تلاش صادقانه خود را برای آسایش مسافران می نماید.